Mis on Disainiaasta?

Mőni ütleks, et disain on ilusad autod ja voolujoonelised kodumasinad, teine jälle, et moodsad riided, kolmas hoopis, et värviline reklaamplakat vői suur plekist firmamärk majaseinal. See kőik on őige, aga ometi on asi palju keerulisem. Vői siis palju lihtsam — kogu inimtegevus maakeral on tegelikult disain.

Sőna „disain» pärineb ladina keelest. Designare tähendab määrama, eesmärgipärast otsust tegema. Seega — niipea, kui inimene kasutab talle looduse antud unikaalset vőimet oma peaga mőelda ja otsustada, tegeleb ta disainiga.

Disain vőib anda juba toimivatele asjadele lisaväärtust: kas juua kohvi valgest vői sinisest tassist? Kas panna selga pintsak vői kampsun? Kas öelda «Tere!» vői «Ahoi!»? Kas tősta tugitool uksest paremale vői vasakule? Samas on disain tihti lausa elu ja surma küsimus — kuidas saaksime hakkama ilma liiklusmärkide vői leivaviljata? Viimanegi on ju aretatud inimese tehtud otsuste ja valikute teel, see tähendab disainitud.

Niisiis on disain kőikjal ja kőiges. Seda tuleb ainult osata ära tunda ning enda kasuks tööle rakendada. Disain teeb elu paremaks!